„50 produktów spożywczych które zmieniły bieg historii” – Bill Price

Niby jemy po to, żeby żyć a nie odwrotnie. Jednak rozkosze podniebienia są dla wielu z nas ważną częścią egzystencji. Wiele produktów spożywczych ma barwną i zaskakującą historię, o której warto dowiedzieć się.

Po książkę sięgnąłem z czystej ciekawości i bardziej niedowierzania. Każdy wie, że bez jedzenia nie ma życia, ale co może być w tym porywającego. Jednak Bill Price w publikacji 50 produktów spożywczych, które zmieniły bieg historii uświadamia czytelnikowi, jak wybrane pokarmy rzeczywiście zmieniły styl życia człowieka, wpłynęły na jego naturę, a w niektórych przypadkach rzeczywiście zmieniły bieg historii.

Książka przywołuje 50 tytułowych produktów w kolejności chronologicznej. Od tych znanych człowiekowi od zarania dziejów: mamut, chleb, ryba aż po współczesne hamburgery, mleko w proszku czy złoty ryż. Autor jak na prawdziwego brytyjskiego patriotę przystało sięga do produktów czy potraw typowych dla jego regionu. Mimo wszystko nie opisuje tylko wyłącznie europejskiego menu, ale odnosi się także do azjatyckiej i amerykańskiej strefy żywienia. Dzięki temu mamy prawie cały obraz światowego talerza.

Praca 50 produktów spożywczych, które zmieniły bieg historii została bardzo ciekawie wydana. Ogromna ilość ilustracji, zdjęć, reprodukcji nie tylko jedzenia, ale przede wszystkich postaci, wydarzeń historycznych i współczesnych odniesień pomagają czytelnikowi nie tylko zasmakować słowa. Jak powszechnie wiadomo jemy też oczami.

Układ książki pozwala też wybierać w dowolnej kolejności ciekawe dla nas produkty. Podobnie jak z jedzeniem. Nie musimy zjadać wszystkiego. Stopniowo można delektować się wybranymi składniki. Zachęcam i smacznego czytania!