„Historyczne Archiwum X. Tajemnicze zgony znanych Polaków” – Sławomir Koper

Sławomir Koper sam w sobie jest już instytucją, który za pomocą swoich książek stara się dotrzeć pod strzechy z polską kulturą i historią. Można na jego działalność pisarską patrzeć z pobłażaniem – ot twórczość dla mas. Jednak nie można obok niej przejść obojętnie. I tak jest z najnowszą książką „Historyczne Archiwum X. Tajemnicze zgony znanych Polaków”.

W kolejnej publikacji Koper przedstawia, a także skłania do myślenia nad przyczynami zgonów znanych Polaków, o których wydawałoby się, że już wszystko wiadomo. W wielu wypadkach burzy narodowe mity. Powszechnie wiemy, że syn Jagiełły zginął bohatersko pod Warną, a Karol Świerczewski kulom się nie kłaniał. Czy jednak naprawdę było tak jak to zostało nam przedstawione na lekcjach historii i w podręcznikach?

Sławomir Koper wybrał osoby w dziejach polskiej historii, których przyczyna śmierci do dziś rozpala gorące dyskusje nie tylko w akademickich kręgach. Mamy całą paletę postaci – od czasów wczesnego średniowiecza aż do późnego schyłku PRL. Oprócz wcześniej wspomnianych są to m.in. książę Józef Poniatowski, Walery Sławek, Tadeusz Borowski czy Bolesław Bierut.

Wielu może zarzucić Koperowi, że wyciąga przedwczesne wnioski, ze skrawków informacji tworzy własne hipotezy. Może rzeczywiście są one czasami wyolbrzymione. Może zahaczają o wydumane teorie spiskowe. Nie jestem specjalistą, ale książka na pewno nie powiela utartych przez lata schematów. Pobudza do myślenia, intelektualnej zabawy. Otwiera oczy na wiele przemilczanych wątków. Powoduje, że patrzy się na wydarzenia z polskiej i światowej historii, przykurzonych już sloganami i pewnikami jak na nową, fascynującą zagadkę.

Temat zgonów znanych Polaków jest niewyobrażalnym kluczem doboru, otwierającym kolejne drzwi, a w tym wypadku bardziej wieka sarkofagów i trumien historii Polski i świata. Autor na kartach książki sam stwierdza, że odczuwa niedosyt poruszenia wszystkich zaplanowanych wątków. Mam nadzieję, że zaowocuje to powstaniem kolejnej części ”Historycznego Archiwum X”.